Jaroslav Ďuriš pro časopis Profi Poradenství a Finance
31. 10. 2022
JAROSLAV ĎURIŠ, zakladatel fondu WERO ČMEF SICAV, Podfond ČMEF AQUA

Jak hodnotíte dosavadní vývoj na trhu a zájem investorů využívat vaše fondy FKI v jejich portfoliu?
S ohledem na velmi krátkou existenci fondu, jehož investiční horizont se pohybuje nad sedm let, je k hodnocení ještě brzy. Nicméně, pokud se podíváme na letošní vývoj na kapitálových trzích, jejichž prognóza je i nadále negativní, považujeme rostoucí klientský kapitál i kladný výnos fondu za velmi dobrý výsledek. Domníváme se, že typ našeho fondu si najde pevné místo v portfoliu klientů, jako nástroj, který je schopen, alespoň částečně, bojovat s inflací, při rozumné míře podstupovaného rizika. Další dobrou zprávou je fakt, že fond k dnešnímu dni již načerpal přes 71 milionů korun.

Jak se bude podle vás vyvíjet situace do konce roku? Budou investoři držet finanční prostředky a čekat, nebo budou aktivně hledat příležitosti pro zhodnocení a minimalizovat ztráty z inflace?
Protože aktiva fondu nekorelují s tradičními aktivy, jako jsou akcie či dluhopisy, očekáváme i na konci roku pozitivní vývoj ve fondu. Určitě bude spousta investorů, kteří budou využívat nástroje peněžního trhu, reagující na růst úrokových sazeb. Zkušený investor však bude hledat nástroje, které přinesou atraktivnější zhodnocení; cenou však bude dlouhodobější horizont investice. A sem se řadí i náš fond.

Co byste poradil investorům a zájemcům o investice do vašeho fondu?
V prvé řadě trpělivost. Díky nízké volatilitě fondu a přecenění aktiv jednou ročně, nelze očekávat rychlé výsledky. Odměnou však může být v dlouhodobém horizontu až dvojciferné zhodnocení.

Jaké novinky připravujete pro rok 2023?
S ohledem na růst cen energií, bychom také rádi participovali a hedgovali se proti těmto tržním změnám. A to tak, že investice do fondu budou kromě úspor generovaných na vodním hospodářství také tvořeny úsporou energií, například na ohřev vody, kde umíme snížit náklady i o desítky procent. Také vidíme velký potenciál v biomase a zde aktuálně dokončujeme jednu transakci, která by mohla být velmi zajímavá z pohledu investiční návratnosti a budoucího cash flow fondu.
Cookies
Cookies a další technologie používáme k tomu, abychom zajistily spolehlivost a bezpečnost našich stránek. Sledovaly jejich výkonnost a zprostředkovaly personalizovaný nákupní zážitek a cílenou reklamu. Za tímto účelem shromažďujeme informace o uživatelích, jejich chování a používaných zařízeních. Kliknutím na klávesu “Přijmout”, toto přijímáte a souhlasíte s tím, že tyto informace budeme sdílet se třetími stranami, např. našimi obchodními partnery.